Connect with us

Uncategorized

Sisteme pentru construcții industriale: soluții moderne pentru hale, depozite și spații de producție

Publicat

pe

Dezvoltarea unei hale, a unui depozit logistic sau a unui spațiu de producție presupune mult mai mult decât alegerea unei structuri și închiderea clădirii. Performanța proiectului depinde de modul în care structura, acoperișul, fațada, izolația, sistemele de acces și celelalte componente sunt integrate într-o soluție coerentă.

Din acest motiv, alegerea unor sisteme construcții industriale potrivite trebuie realizată pornind de la destinația clădirii, condițiile de exploatare și cerințele tehnice ale proiectului.

O hală de producție poate avea nevoie de o anvelopă termoizolantă performantă și de acces adaptat fluxurilor tehnologice. Un centru logistic trebuie să combine suprafețe mari, circulație eficientă și soluții durabile pentru acoperiș și fațadă. În industria alimentară pot apărea cerințe suplimentare privind igiena și temperaturile controlate.

Nu există, așadar, o soluție universală pentru toate construcțiile industriale.

În continuare analizăm principalele sisteme utilizate pentru hale, depozite și spații de producție și explicăm ce trebuie urmărit pentru realizarea unei construcții eficiente și adaptate utilizării pe termen lung.

Ce sunt sistemele pentru construcții industriale?

Prin sisteme construcții industriale putem înțelege ansamblul soluțiilor tehnice utilizate pentru realizarea și echiparea unei clădiri industriale.

Acestea pot include:

  • profile metalice;
  • sisteme pentru acoperiș;
  • sisteme pentru pereți și fațade;
  • panouri sandwich;
  • panouri termoizolante;
  • casete metalice;
  • soluții pentru izolație;
  • uși industriale;
  • uși frigorifice;
  • luminatoare;
  • accesorii și elemente de etanșare;
  • sisteme pentru spații cu temperatură controlată.

Performanța clădirii depinde nu doar de calitatea fiecărui produs, ci și de compatibilitatea dintre componente.

Din acest motiv, proiectarea trebuie realizată la nivel de sistem.

Ce tipuri de clădiri industriale folosesc aceste sisteme?

Soluțiile moderne pot fi utilizate pentru numeroase categorii de construcții.

Printre cele mai frecvente se numără:

  • hale industriale;
  • fabrici;
  • depozite;
  • centre logistice;
  • centre de distribuție;
  • spații comerciale;
  • unități de procesare;
  • fabrici alimentare;
  • depozite frigorifice;
  • construcții agricole;
  • spații tehnice.

Fiecare categorie are propriile cerințe.

Un depozit neîncălzit poate necesita o configurație diferită față de o hală în care oamenii lucrează permanent.

La rândul său, un depozit frigorific trebuie tratat diferit față de un centru logistic pentru produse care nu necesită temperatură controlată.

Sisteme pentru hale industriale

Halele industriale sunt printre cele mai răspândite tipuri de construcții pentru producție și depozitare.

Acestea trebuie proiectate în funcție de activitatea care se va desfășura în interior.

În etapa de proiectare trebuie stabilite:

  • dimensiunile clădirii;
  • deschiderile structurale;
  • înălțimea utilă;
  • tipul acoperișului;
  • nivelul de izolație;
  • configurația fațadei;
  • necesarul de lumină naturală;
  • sistemele de acces;
  • instalațiile;
  • fluxurile tehnologice.

Alegerea unor sisteme construcții industriale integrate poate simplifica relația dintre aceste componente și poate contribui la realizarea unei clădiri coerente.

Sisteme pentru depozite și centre logistice

În logistică, eficiența operațională este esențială.

Un depozit poate avea suprafețe de mii sau chiar zeci de mii de metri pătrați, iar fiecare decizie de proiectare se multiplică la nivelul întregii construcții.

Acoperișul și fațadele trebuie să ofere performanțele cerute de proiect, iar sistemele de acces trebuie adaptate fluxurilor de marfă.

Poziția ușilor, zonele de încărcare și descărcare, înălțimea depozitului și organizarea interioară trebuie gândite împreună.

În aceste proiecte, costul pe metru pătrat este important, dar nu trebuie analizat separat de durabilitate și costurile de exploatare.

Sisteme pentru spații de producție

Fabricile și spațiile de producție pot avea cerințe semnificativ mai complexe.

Activitatea desfășurată în interior poate genera căldură, umiditate, zgomot sau alte condiții care trebuie luate în considerare la alegerea anvelopei.

În plus, instalațiile tehnologice pot influența forma și compartimentarea clădirii.

Unele zone pot necesita temperatură controlată, în timp ce altele pot avea cerințe speciale privind comportamentul la foc sau rezistența suprafețelor.

Prin urmare, sistemele pentru construcții industriale trebuie selectate după înțelegerea procesului de producție.

Panouri sandwich pentru construcții industriale

Panourile sandwich reprezintă una dintre soluțiile importante pentru realizarea anvelopei.

În principiu, acestea sunt formate din două fețe între care se află un miez termoizolant.

În funcție de produs, miezul poate fi realizat din PIR sau vată minerală.

Panourile pot fi utilizate pentru:

  • pereți;
  • fațade;
  • acoperișuri;
  • compartimentări;
  • spații frigorifice.

Avantajul principal este integrarea în același element a închiderii și izolației.

Alegerea trebuie însă făcută în funcție de performanța necesară proiectului.

Panouri termoizolante și eficiența energetică

În clădirile încălzite sau climatizate, performanța termică a anvelopei poate influența consumul energetic.

Transferul de căldură are loc prin acoperiș, pereți, pardoseală, uși și alte elemente ale construcției.

De aceea, nu este suficientă alegerea unui singur produs performant.

Întreaga anvelopă trebuie proiectată coerent.

Grosimea panourilor trebuie stabilită în funcție de tipul miezului, destinația clădirii și cerințele termice.

Un depozit frigorific și o hală de producție nu vor avea automat aceeași configurație.

Profile trapezoidale pentru acoperișuri și pereți

O altă categorie importantă de produse este reprezentată de profilele trapezoidale din oțel.

Acestea pot fi utilizate pentru acoperișuri, pereți și diferite configurații constructive, în funcție de geometria și performanțele profilului.

Profilarea tablei contribuie la rigidizarea elementului.

Alegerea trebuie realizată ținând cont de:

  • înălțimea profilului;
  • grosimea materialului;
  • deschiderea dintre reazeme;
  • încărcări;
  • aplicație;
  • protecția suprafeței;
  • sistemul de fixare.

În proiectele industriale mari, optimizarea profilului poate avea un impact important asupra cantității de material și a structurii suport.

Casete metalice

Casetele metalice reprezintă o altă soluție utilizată în anumite sisteme de pereți industriali.

Acestea pot face parte din configurații termoizolate și pot contribui la realizarea unor fațade adaptate cerințelor proiectului.

Avantajul unei abordări de tip sistem este posibilitatea combinării diferitelor elemente.

Profilul exterior, stratul termoizolant și elementele interioare trebuie proiectate astfel încât să funcționeze împreună.

În acest context, produsele nu trebuie selectate individual fără analiza configurației complete.

Fațade industriale moderne

Fațada unei clădiri industriale nu mai este doar o suprafață funcțională.

Pentru numeroase companii, aceasta reprezintă și imaginea sediului.

Centrele logistice, fabricile și spațiile comerciale moderne folosesc combinații de culori, orientări ale profilelor și diferite texturi pentru a obține o arhitectură distinctă.

Pot fi utilizate panouri sandwich, profile metalice sau sisteme care combină mai multe tipuri de materiale.

Designul trebuie însă corelat cu cerințele tehnice.

Estetica nu trebuie să compromită etanșarea, durabilitatea sau funcționarea anvelopei.

Sisteme pentru acoperișuri industriale

Acoperișul reprezintă una dintre cele mai importante componente ale unei hale.

Suprafața sa poate fi foarte mare și este expusă direct la ploaie, zăpadă, vânt și variații de temperatură.

Soluția poate include panouri sandwich pentru acoperiș sau profile metalice integrate într-un sistem multistrat.

Alegerea depinde de proiect.

Trebuie analizate:

  • panta;
  • deschiderile;
  • încărcările;
  • nivelul de izolație;
  • drenajul apei;
  • străpungerile;
  • luminatoarele;
  • sistemele de fixare.

Detaliile de montaj au un rol critic în performanța finală.

Luminatoare și iluminat natural

În halele de dimensiuni mari, utilizarea luminii naturale poate contribui la îmbunătățirea condițiilor interioare.

Luminatoarele pot fi integrate în anumite sisteme pentru acoperiș și fațadă.

Poziția și suprafața lor trebuie stabilite încă din etapa de proiectare.

Trebuie analizate performanța termică, etanșarea și compatibilitatea cu sistemul de acoperiș.

Integrarea ulterioară, fără o proiectare adecvată, poate genera dificultăți.

De aceea, luminatoarele trebuie privite ca parte din ansamblul de sisteme construcții industriale.

Uși industriale

Sistemele de acces influențează direct funcționalitatea clădirii.

În funcție de proiect pot fi necesare uși pentru personal, uși glisante, uși rotative, soluții frigorifice sau alte configurații.

Dimensiunea și poziția trebuie stabilite pe baza fluxurilor.

Într-un depozit, accesul poate fi utilizat pentru deplasarea mărfurilor și a echipamentelor.

Într-un spațiu frigorific, izolarea și etanșarea devin criterii esențiale.

Ușile trebuie, prin urmare, corelate cu pereții și cu funcția spațiului.

Sisteme pentru industria alimentară

Industria alimentară are cerințe specifice privind temperatura, igiena și organizarea spațiilor.

O fabrică poate include zone de procesare, camere frigorifice, congelatoare, depozite și spații de expediție.

Pentru fiecare zonă pot fi necesare soluții diferite.

Panourile trebuie alese în funcție de temperatura și mediul de exploatare.

Finisajele trebuie adaptate proceselor de curățare și condițiilor existente.

Ușile frigorifice și compartimentările trebuie integrate în fluxurile tehnologice.

Astfel, proiectarea devine un proces de coordonare a mai multor sisteme.

Sisteme pentru depozite frigorifice

În cazul depozitării la temperatură controlată, performanța anvelopei devine critică.

Pereții, plafonul, pardoseala și ușile trebuie analizate împreună.

Panourile cu miez termoizolant pot fi selectate în funcție de temperatura de lucru și performanțele declarate.

Îmbinările și racordurile trebuie executate cu atenție pentru menținerea continuității anvelopei.

În astfel de proiecte, sistemele pentru construcții industriale și soluțiile frigorifice se intersectează, iar coordonarea dintre ele este esențială.

Comportamentul la foc

Siguranța la incendiu este un criteriu fundamental în proiectarea unei construcții industriale.

Cerințele depind de destinația clădirii, dimensiuni, procesele desfășurate și reglementările aplicabile.

Materialele și sistemele trebuie selectate în conformitate cu cerințele proiectului.

Pentru anumite aplicații pot fi relevante panourile cu vată minerală sau alte soluții cu performanțe specifice.

Decizia trebuie realizată împreună cu specialiștii responsabili de proiectare și securitate la incendiu.

Importanța etanșării

Performanța unei clădiri nu depinde doar de suprafața centrală a panourilor.

Îmbinările dintre elemente sunt la fel de importante.

Racordurile dintre pereți și acoperiș, colțurile, golurile pentru uși și străpungerile instalațiilor trebuie tratate corect.

O execuție necorespunzătoare poate favoriza infiltrațiile de apă sau aer și poate reduce performanța termică.

De aceea, accesoriile și detaliile de montaj trebuie incluse încă din etapa de proiectare.

Protecția împotriva coroziunii

Mediile industriale pot avea condiții foarte diferite.

Unele clădiri funcționează în medii relativ puțin agresive, în timp ce altele sunt expuse la umiditate sau factori care pot accelera degradarea suprafețelor.

Protecția metalului trebuie selectată în funcție de condițiile reale de exploatare.

Finisajul nu trebuie ales doar după culoare.

Tipul protecției și compatibilitatea cu mediul trebuie verificate în documentația tehnică a produsului.

Acest criteriu poate influența durabilitatea întregului sistem.

De ce este important montajul?

Chiar și cele mai performante produse pot avea rezultate slabe dacă sunt montate incorect.

Fixarea, suprapunerile, îmbinările și etanșarea trebuie realizate conform proiectului și indicațiilor tehnice.

În cazul panourilor, deteriorarea îmbinărilor în timpul montajului poate afecta continuitatea anvelopei.

În cazul profilelor de acoperiș, fixarea și racordurile influențează comportamentul la vânt și apă.

Calitatea montajului trebuie, așadar, inclusă în evaluarea unei soluții industriale.

Cum alegi sistemele potrivite pentru proiect?

Procesul trebuie să înceapă cu funcția clădirii.

Este o hală de producție, un depozit, un centru logistic sau o fabrică alimentară?

Va fi încălzită sau climatizată?

Există spații frigorifice?

Care sunt cerințele privind comportamentul la foc?

Ce deschideri trebuie acoperite?

Ce fluxuri de marfă și personal există?

Care sunt condițiile de mediu?

După definirea acestor criterii pot fi selectate produsele.

Abordarea inversă — alegerea produselor înainte de stabilirea cerințelor — poate conduce la compromisuri sau modificări ulterioare.

Greșeli de evitat în proiectele industriale

Una dintre cele mai frecvente greșeli este alegerea fiecărei componente separat, fără analiza compatibilității.

O altă problemă este selectarea produselor exclusiv după prețul de achiziție.

Trebuie evitate și:

  • alegerea insuficient documentată a grosimii izolației;
  • ignorarea punților termice;
  • subestimarea importanței etanșării;
  • alegerea incorectă a profilelor;
  • neglijarea protecției anticorozive;
  • dimensionarea necorespunzătoare a ușilor;
  • integrarea târzie a instalațiilor;
  • montajul fără respectarea documentației tehnice.

Prevenirea acestor probleme începe în faza de proiectare.

Costul sistemelor pentru construcții industriale

Prețul este important, însă comparația trebuie realizată corect.

Două oferte pot avea costuri diferite deoarece includ produse cu performanțe, grosimi sau finisaje diferite.

Costul total al proiectului poate include:

  • materialele;
  • structura suport;
  • accesoriile;
  • transportul;
  • montajul;
  • timpul de execuție;
  • întreținerea;
  • consumul energetic;
  • durata de exploatare.

Din acest motiv, cel mai mic preț inițial nu înseamnă automat cea mai eficientă soluție pe termen lung.

Avantajele unei abordări integrate

Atunci când mai multe componente sunt analizate împreună, proiectul poate deveni mai ușor de coordonat.

Acoperișul poate fi corelat cu fațada, panourile cu ușile, iar soluțiile frigorifice cu restul anvelopei.

Compatibilitatea dintre produse poate reduce riscul apariției unor detalii dificil de executat în șantier.

În plus, documentația tehnică poate fi analizată mai eficient.

Pentru proiectele mari, această coordonare poate avea efect asupra timpului de execuție și asupra predictibilității lucrărilor.

Sisteme construcții industriale și eficiența pe termen lung

O hală sau un depozit este construit pentru a fi exploatat ani sau chiar decenii.

Din acest motiv, deciziile luate în etapa inițială trebuie analizate și din perspectiva costurilor viitoare.

Performanța termică poate influența energia utilizată pentru încălzire sau răcire.

Durabilitatea suprafețelor poate influența necesarul de întreținere.

Calitatea ușilor și a sistemelor de acces poate afecta funcționarea zilnică.

Prin urmare, sistemele construcții industriale trebuie evaluate prin prisma întregului ciclu de utilizare.

Soluții Profile Phoenix pentru construcții industriale

Profile Phoenix oferă soluții și materiale pentru diferite componente ale construcțiilor industriale, de la profile metalice și panouri termoizolante până la uși industriale și sisteme pentru aplicații frigorifice.

Portofoliul include soluții ale unor producători europeni precum Münker, BRUCHA și ARPANEL.

Acest lucru permite abordarea mai multor tipuri de proiecte: hale, depozite, centre logistice, clădiri comerciale, spații de producție și proiecte din industria alimentară.

Pentru profile metalice pot fi analizate soluțiile Münker, în timp ce gamele BRUCHA și ARPANEL oferă opțiuni pentru panouri și diferite aplicații termoizolante sau frigorifice.

Alegerea trebuie realizată întotdeauna în funcție de specificațiile proiectului.

De ce contează consultanța tehnică?

Numărul mare de produse disponibile poate face selecția dificilă.

Un profil poate exista în mai multe grosimi.

Un panou poate fi disponibil cu diferite tipuri de miez și grosimi.

O ușă poate necesita o configurație specifică în funcție de temperatura și spațiul disponibil.

De aceea, discuția tehnică înainte de comandă poate ajuta la identificarea produselor relevante.

Pentru proiectele B2B, obiectivul nu ar trebui să fie simpla achiziție a unui material, ci alegerea unei soluții compatibile cu întregul proiect.

Ce informații trebuie pregătite pentru solicitarea unei oferte?

Pentru o evaluare cât mai relevantă, este util să fie disponibile informații precum:

  • destinația clădirii;
  • dimensiunile;
  • planurile și secțiunile;
  • tipul structurii;
  • configurația acoperișului;
  • cerințele de izolație;
  • destinația fiecărei zone;
  • temperaturile de funcționare;
  • cerințele privind ușile;
  • condițiile de mediu;
  • cerințele speciale ale proiectului.

Cu cât datele sunt mai complete, cu atât soluțiile pot fi evaluate mai precis.

Concluzie

Alegerea unor sisteme construcții industriale potrivite este esențială pentru realizarea unor hale, depozite și spații de producție eficiente și durabile.

O clădire industrială modernă trebuie analizată ca un sistem complet.

Acoperișul, pereții, fațada, panourile termoizolante, profilele metalice, ușile, luminatoarele și eventualele spații frigorifice trebuie proiectate astfel încât să funcționeze împreună.

Pentru fiecare proiect, soluția trebuie adaptată destinației clădirii, condițiilor de exploatare, performanțelor termice necesare și cerințelor tehnice.

Profile Phoenix pune la dispoziție soluții Münker, BRUCHA și ARPANEL pentru diferite aplicații din construcțiile industriale, oferind posibilitatea integrării mai multor categorii de produse în același proiect.

Indiferent dacă proiectul presupune o hală de producție, un centru logistic, un depozit frigorific sau o clădire comercială, selecția corectă a unor sisteme construcții industriale trebuie să urmărească echilibrul dintre performanță, durabilitate, funcționalitate și costul total pe termen lung.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

Publicat

pe

De

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.

„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”

Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED

În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.

AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.

Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.

Experimentează inovația la standul AGON by AOC

Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.

În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).

În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.

Preț și disponibilitate

Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.

Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.

1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.

Citeste in continuare

Uncategorized

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Publicat

pe

De

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii

Pe scurt

  • Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
  • Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
  • Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
  • Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
  • Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
  • Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
  • Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
  • Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.

Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports

Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează

Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative

Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate

Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.

Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis

Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming

Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.

Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație

Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale

Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.

Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.

ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.

Prețuri și disponibilitate

Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.

Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.

Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.

Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.

Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.

Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.

Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.

Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.

Specificații

DenumirePredator XB253Q U1
Diagonală24.5”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime1920 x 1080 @ 1,000 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns0.3 ms (VRB Pro)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
DifuzoareNu se aplică
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90°
DenumirePredator X32 V3
Diagonală31.5”
Tip panouQD-OLED Penta Tandem™
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime3840 x 2160 @ 180 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăSemilucios
Timp de răspuns0.03 ms (GTG)
Raport de contrast1,500,000:1
LuminozitateÎn mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10%
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare10 biți
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică
DenumirePredator XB273K V7
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori95% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV275X P
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XZ340CKR P
Diagonală34″
Tip panouVA
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard: 5120 x 2160 la 180 Hz
DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XV275U Z2
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeMod standard:
DP: 2560 x 1440 la 275 Hz
HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD:
DP: 1920 x 1080 la 360 Hz
HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz
Mod HD:
DP: 1280 x 720 la 520 Hz
HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 500 niți; HDR1000
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori97% DCI-P3, 95% Adobe RGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă, cu mufă nedetașabilă
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV270U Z3
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90°
DenumireAcer ProDesigner PE270X P
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeDisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz
HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz
Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz
DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
Citeste in continuare

Uncategorized

Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente

Publicat

pe

De

Jake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o schimbare fundamentală în modul în care produsele Dyson livrează nivelurile unice de performanță.

„Ne-am concentrat întotdeauna foarte mult pe ingineria mecanică a unui produs, petrecând zeci de ani perfecționând modul fizic în care funcționează fiecare aparat. Acum am făcut trecerea de la dispozitive pur mecanice la mașini inteligente, care pot vedea, gândi și răspunde. Folosim inteligența artificială, sisteme de viziune și machine learning pentru a permite dispozitivelor să înțeleagă mediul în care funcționează. Abordarea este aceeași, indiferent dacă aparatul funcționează în cavitatea bucală, pe păr sau în locuință.”, a spus Jake Dyson, Chief Engineer, în cadrul evenimentului Dyson Unveiled din Berlin.

Dyson a dezvăluit 12 produse noi construite în jurul acestui nou concept de inteligență, printre care: Dyson CameraJet™, singura periuță de dinți cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană; gama Dyson Robot Nurovi™, care integrează inteligență avansată pentru a oferi o curățenie fără precedent; gama Dyson HushJet™ de purificatoare de aer, cu un design nou care oferă un flux de aer puternic, silențios și inteligent în întreaga locuință; Dyson W1 PencilWash™, reproiectat pentru a oferi un finisaj tip oglindă podelelor, placa de îndreptat Dyson Corrale Coolshine™ cu tehnologie de ultimă generație; Dyson Airsmooth™, cu tehnologie brevetată cu două tipuri de peri, pentru uscarea și netezirea părului și MyDyson™, promisiunea Dyson unică față de clienți.

Dyson CameraJet™ – singura periuță cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană

Dyson CameraJet™ introduce un nou mod de periaj dentar, combinând periajul, curățarea interdentară cu jet de lichid și distribuirea apei de gură într-un singur dispozitiv conectat. CameraJet™  este singura periuță de dinți cu o cameră macro cu obiectiv integrat de 100.000 de pixeli, alimentată de Gap Optical Targeting™, sistemul Dyson de machine learning care identifică în timp real spațiile dintre dinți și declanșează un jet de precizie de apă de gură exact acolo unde este necesar.

Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV – cel mai avansat robot Dyson pentru curățare umedă și uscată, care dezvăluie, identifică și elimină petele invizibile cu ajutorul inteligenței artificiale potențate de UV

Noul Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV integrează un sistem avansat de detectare a petelor bazat pe inteligență artificială, care combină lumina UV, viziunea AI și iluminarea asemănătoare unui laser verde pentru a identifica aproape 200 de tipuri de substanțe și obiecte din locuință, curățând în mod repetat până când petele sunt eliminate. Rola umedă cu autocurățare utilizează un sistem de hidratare în 12 puncte, care aplică în permanență apă proaspătă, încălzită la 70°C, pentru a desprinde și îndepărta simultan petele persistente, în timp ce se autocurăță la fiecare rotație.

Nurovi™  R3 maximizează potențialul de curățare cu ajutorul unei role din microfibră pe toată lățimea aparatului, care se extinde cu 40 mm pentru a curăța până la marginea încăperii, în timp ce un motor de 30.000 Pa oferă o presiune de aspirare cu 65% mai mare, pentru o curățare uscată puternică atât pe podele dure, cât și pe covoare.

Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™

Robotul aspirator Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™  maximizează contactul cu marginile și colțurile pentru o acoperire îmbunătățită. Curățarea în profunzime este îmbunătățită prin utilizarea apei la 75°C, încălzită în stație pentru a contribui la îndepărtarea petelor persistente. Integrează, de asemenea, noul sistem Dyson Twin-capture, care separă particulele fine de resturile mai mari pentru a maximiza eficiența curățării. În plus, senzorul acustic piezo detectează inteligent nivelul de praf și tipul de podea în timp real, ajustând automat puterea de aspirare și comportamentul de curățare.

Dyson R1 Nurovi Dry™ – dezvoltat pentru rezultate superioare de curățare pe podele dure și covoare

Noul aparat Dyson Nurovi R1 Dry™  integrează aceeași tehnologie Twin-capture ca R2, cu o putere de aspirare de 21.000 Pa pentru curățarea în profunzime a podelelor uscate. Nurovi R1™  beneficiază, de asemenea, de un sistem reproiectat de perii laterale, dezvoltat la un unghi precis, cu un conector tip plasă care controlează activ presiunea și direcția periilor. Periile laterale se extind, de asemenea, spre exterior pentru a ajunge mai aproape de pereți și în colțuri, îmbunătățind acoperirea în zonele care sunt, de obicei, omise.

Noul Dyson W1 PencilWash™ – reproiectat pentru un finisaj tip oglindă, cu aceeași comoditate „grab-and-go”, acum cu autocurățare

Noul W1 PencilWash™ a fost reproiectat cu o rolă cu putere mai mare de absorbție și un sistem igienic de gestionare a reziduurilor pentru performanțe îmbunătățite, precum și cu tehnologie de autocurățare în stația de andocare, toate integrate în același design mai ușor și mai subțire, pentru un nivel maxim de confort în utilizare.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde + UV

Cel mai mare model din gamă și cel mai puternic purificator, Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde/Ioniser + UV, este conceput pentru cei care doresc să curețe rapid mai multe încăperi, fără compromisuri. În centrul aparatului se află un compresor cu presiune scăzută și debit ridicat, care funcționează împreună cu un sistem de filtrare în trei etape ce captează particulele și gazele și distruge formaldehida, captând 99,999% dintre poluanții de până la 0,01 microni.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™  Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV

Conceput ca un purificator de format mediu, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV oferă o purificare puternică într-un format mai compact, fiind ideal pentru cei care doresc să curețe rapid spații mari, fără a trece la un sistem de dimensiuni complete. Noile aparate oferă o purificare de până la 3 ori mai puternică în comparație cu predecesoarele lor, distribuind aerul curat la distanță în încăpere pentru o purificare îmbunătățită a întregului spațiu.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+

Conceput ca cel mai puternic purificator 3-în-1 Dyson, purificatorul de aer Dyson HushJet™  Hot Cool Pure+ combină purificarea, încălzirea și răcirea într-un singur produs, conceput pentru a oferi confort pe tot parcursul anului. Ideal pentru spațiile în care confortul termic și controlul calității aerului trebuie să funcționeze împreună, aparatul utilizează proiecția aerului HushJet™  pentru a furniza un flux de aer puternic, care poate fi atât încălzit, cât și răcit, pentru un confort maxim în locuință.

Corrale CoolShine™ – tehnologie de îndreptare de ultimă generație

Placa de îndreptat Corrale CoolShine™ reprezintă o inovație în stylingul cu plăci încălzite, redefinind modul în care părul este îndreptat, modelat și finisat. Dezvoltată cu un control precis al temperaturii, plăci flexibile și răcire activă, este concepută pentru a permite mai puține treceri pe șuvițe și un control al coafării la un nivel superior. Bazându-se pe expertiza extinsă a Dyson în ingineria termică avansată, inclusiv pe principiile conductelor termice utilizate în tehnologii precum lumina Dyson Solarcycle, Corrale CoolShine™  folosește conducte care extrag căldura în interiorul accesoriului de răcire pentru a transfera excesul de căldură departe de păr în timpul coafării.

În centrul Corrale CoolShine™  se află primul accesoriu de răcire Dyson de acest tip, dezvoltat cu conducte care extrag căldura și care conțin o cantitate de apă controlată cu precizie. Pe măsură ce căldura este aplicată în timpul coafării, conductele care extrag căldura îndepărtează excesul de căldură din păr, răcindu-l pe măsură ce este coafat și contribuind la reducerea expunerii reziduale la căldură.

Prin îndepărtarea excesului de căldură din păr în timpul coafării, Corrale CoolShine™  contribuie la reducerea expunerii la căldură, oferind în același timp păr drept, lucios și neted și cu până la 29% mai puține deteriorări cauzate de căldură. Părul rămâne mai rece la atingere, moale și strălucitor, cu până la 154% mai multă strălucire comparativ cu părul netratat.

Dyson Airsmooth™ – uscare mai rapidă, styling controlat și un păr mai sănătos

Dyson Airsmooth™  este prima perie cu aer cald dedicată Dyson, concepută pentru a simplifica rutinele de styling de zi cu zi fără a face compromisuri în ceea ce privește rezultatele.Combinând tehnologia Dyson de pionierat în materie de flux de aer cu noile tehnologii PivotFlex™ și Anti-snag bristle, aceasta este concepută pentru a usca și netezi părul cu ușurință, contribuind la crearea unei coafuri naturale, atent finisate, pentru toate tipurile de păr, de la drept și ondulat până la creț.

Perii Anti-snag utilizează o structură unică, tip buclă, care se pliază pentru a elibera cu ușurință șuvițele, reducând agățarea și îmbunătățind confortul scalpului în timpul coafării. Perii PivotFlex™ utilizează un design cu bază deschisă pentru a difuza și controla fluxul de aer de înaltă presiune, minimizând electrizarea părului. Flexându-se cu până la 90 de grade, profilul conic ajută părul să se înfășoare și să se desprindă ușor, creând tensiune fără încâlcire. Susținut de un control inteligent al căldurii care măsoară temperatura de 100 de ori pe secundă, Dyson Airsmooth™ contribuie la o experiență de styling controlată și confortabilă, protejând în timp integritatea tiparelor naturale ale buclelor și a texturilor părului.

Dyson Unveiled 2026 in Berlin
Arts Culture and Entertainment, Celebrities, Dyson – Brand-name, Electrical Equipment, Internationale Funkausstellung Berlin, Tradeshow, Launch Event
BERLIN, GERMANY – AUGUST 03: Jake Dyson during Dyson Unveiled event at Bolle Festsaele on August 03, 2026 in Berlin, Germany. (Photo by Gerald Matzka/Getty Images for Dyson)
Jake Dyson Approved Unveiled Press Release Hero Image

Never Without Your Dyson – reinventarea experienței de servicii pentru clienți

Simplificarea vieții de zi cu zi a utilizatorilor de produse Dyson se află în centrul fiecărei tehnologii dezvoltate de Dyson. Ca parte a noii promisiuni globale Dyson privind serviciile pentru clienți, „Never Without Your Dyson”, platforma MyDyson™, consolidează experiența utilizatorilor prin servicii de mentenanță predictivă și asistență premium.

O parte din principalele servicii sunt Dyson Concierge –  o experiență personalizată de onboarding, concepută pentru a-i ajuta pe utilizatori să profite la maximum de tehnologia lor încă din momentul în care aceasta ajunge la ei; Dyson Demo – Service-In-Store, extinderea capacităților de service disponibile în magazinele Dyson, disponibilă în anumite Dyson Stores și Service Centres, unde utilizatorii pot primi asistență tehnică, servicii de diagnosticare și reparații direct din partea Dyson Experts instruiți; Loan Promise – ca parte a angajamentului Never Without Your Dyson, în cazul în care o reparație nu poate fi finalizată imediat, clienților li se va oferi gratuit un aparat de împrumut pe care să îl utilizeze în perioada în care aparatul lor se află în service; Dyson Total Restore – serviciul de mentenanță emblematic Dyson, conceput pentru a contribui la prelungirea duratei de viață a aparatului și la optimizarea performanței acestuia, inclusiv printr-o evaluare completă a stării aparatului.

De la onboarding-ul personalizat prin Dyson Concierge și suportul oferit de experți prin aplicația MyDyson™, până la reparațiile în magazine, Loan Promise sau serviciul de mentenanță Dyson Total Restore, MyDyson™ asigură o experiență de utilizare simplă, personală și inconfundabilă marca Dyson.

Citeste in continuare

Parteneri

Ultimile stiri locale

Uncategorizedo zi inainte

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând...

Uncategorizedo zi inainte

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție...

o zi inainte

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorizedo zi inainte

Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente

Jake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o...

Uncategorizedo zi inainte

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Uncategorized2 zile inainte

CBC crește gradul de digitalizare al campusului: actualizarea CBC App facilitează integrarea experienței angajaților în deciziile de administrare

Cluj-Napoca, 3 septembrie 2026 – Cluj Business Campus (CBC), proiect de real estate urban și workplace experience din Cluj-Napoca, dezvoltă o...

Uncategorized2 zile inainte

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

2 zile inainte

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Uncategorized3 zile inainte

Acer își extinde portofoliul de laptopuri subțiri și ușoare cu Swift Blade 14, un model de doar 799 g

Noul model este lansat alături de laptopul Acer Swift Air 16 de 16 inchi. Ambele sunt echipate cu procesoare Intel...

Uncategorized3 zile inainte

STAR STONE accelerează transformarea companiei după ce noua strategie aduce un plus de peste 50% la vânzările de pavaje. Extinde schimbarea către sistemele de garduri și piatră decorativă

Oradea, 2 septembrie 2026 – STAR STONE, producător român de soluții din beton pentru amenajări exterioare, specializat în pavaje, sisteme de...

3 zile inainte

Uniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) solicită autorităților române și instituțiilor europene să se implice de urgență în identificarea...

Cum să faci un audit al utilităților casei într-un weekend Cum să faci un audit al utilităților casei într-un weekend
Uncategorized3 zile inainte

Cum să faci un audit al utilităților casei într-un weekend

Cei mai mulți români descoperă că au o problemă cu utilitățile abia în ianuarie, când vine factura pe decembrie și...

Turism3 zile inainte

FPIOR: HoReCa a pierdut 25.000 de angajați în doi ani. Federația propune Guvernului 10 măsuri pentru perioada 2026-2029

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR) susține că industria HoReCa are cu aproximativ 25.000 de angajați mai puțin...

Ordinea corectă a lucrărilor într-o renovare: cum eviți refacerile și depășirile de buget Ordinea corectă a lucrărilor într-o renovare: cum eviți refacerile și depășirile de buget
Uncategorized3 zile inainte

Ordinea corectă a lucrărilor într-o renovare: cum eviți refacerile și depășirile de buget

O renovare care se termină la timp și în buget nu se distinge de una care derapează prin materialele alese...

4 zile inainte

O nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026

Într-un domeniu în care activitatea unui expeditor presupune astăzi mult mai mult decât organizarea unui transport din punctul A în...

REGES-ONLINE și termenele care aduc amenzi angajatorilor: ce semnalează consultanții REALCONT® pe zona de administrare de personal REGES-ONLINE și termenele care aduc amenzi angajatorilor: ce semnalează consultanții REALCONT® pe zona de administrare de personal
Afaceri4 zile inainte

REGES-ONLINE și termenele care aduc amenzi angajatorilor: ce semnalează consultanții REALCONT® pe zona de administrare de personal

Pentru multe firme mici, relația cu autoritățile pe zona de personal pare o formalitate: cineva completează un formular, apasă un...

Top Știri ALBA