Uncategorized
Pielea lăsată de pe brațe după slăbire: ce soluții există
Scăderea semnificativă în greutate poate aduce numeroase beneficii pentru sănătate și poate schimba considerabil aspectul corpului. Totuși, după eliminarea kilogramelor în plus, unele persoane se confruntă cu o problemă dificil de corectat doar prin sport și alimentație: excesul de piele. Una dintre zonele în care acesta poate deveni vizibil este partea superioară a brațelor.
Pielea lăsată poate modifica proporțiile brațelor și poate crea disconfort, mai ales atunci când excesul cutanat este important. Exercițiile fizice pot îmbunătăți tonusul muscular, însă nu pot întotdeauna determina pielea care și-a pierdut elasticitatea să se retragă suficient.
În astfel de situații există mai multe opțiuni, alegerea lor depinzând de cantitatea de piele în exces, calitatea țesuturilor și particularitățile fiecărui pacient. Atunci când laxitatea este semnificativă, o intervenție de Lifting Brațe poate fi una dintre soluțiile chirurgicale luate în considerare.
De ce rămâne pielea lăsată pe brațe după slăbire?
Pielea este un țesut elastic, capabil să se adapteze într-o anumită măsură modificărilor volumului corporal. Atunci când o persoană ia în greutate, pielea se întinde progresiv pentru a acomoda creșterea țesutului adipos.
După o scădere importantă în greutate, volumul țesutului adipos se reduce, însă pielea nu revine întotdeauna complet la forma inițială. Cu cât perioada în care pielea a fost întinsă a fost mai lungă și variația ponderală mai mare, cu atât probabilitatea apariției unui exces cutanat poate crește.
Elasticitatea pielii este influențată și de vârstă, factori genetici, expunerea la soare, fumat și particularitățile individuale ale țesuturilor. Din acest motiv, două persoane care au slăbit același număr de kilograme pot avea un aspect foarte diferit al brațelor.
În cazurile ușoare, pielea se poate adapta într-o anumită măsură în lunile care urmează stabilizării greutății. În situațiile în care există un exces important, acesta poate persista.
Poate sportul să elimine pielea în exces de pe brațe?
Exercițiile fizice sunt importante pentru menținerea sănătății și pentru dezvoltarea musculaturii brațelor. Antrenarea bicepsului, tricepsului și musculaturii umerilor poate îmbunătăți forma și tonusul regiunii.
Există însă o diferență esențială între lipsa tonusului muscular și excesul de piele.
Sportul dezvoltă musculatura, dar nu poate îndepărta chirurgical țesutul cutanat redundant. Prin urmare, o persoană poate avea brațe bine antrenate și, în același timp, să prezinte piele lăsată după o pierdere importantă în greutate.
Înainte de alegerea unei soluții este necesar să se stabilească dacă problema predominantă este reprezentată de grăsimea localizată, laxitatea pielii sau o combinație a celor două.
Ce soluții există pentru pielea lăsată de pe brațe?
Tratamentul depinde în primul rând de severitatea problemei. O laxitate discretă nu este abordată în același mod ca un exces cutanat important apărut după o scădere masivă în greutate.
Pentru modificările ușoare pot fi discutate anumite proceduri nechirurgicale destinate îmbunătățirii aspectului și calității pielii. Acestea au însă limite și nu pot înlocui excizia chirurgicală atunci când există o cantitate mare de piele în exces.
Dacă problema este predominant reprezentată de depozite adipoase și pielea are o elasticitate adecvată, medicul poate evalua alte metode de remodelare corporală.
Atunci când există laxitate cutanată semnificativă, poate fi indicat un Lifting Brațe, intervenție cunoscută și sub denumirea de brahioplastie.
Ce este intervenția de Lifting Brațe?
Lifting Brațe este o procedură chirurgicală de remodelare a porțiunii superioare a brațelor. Obiectivul intervenției este reducerea excesului de piele și remodelarea conturului brațelor, în limitele anatomiei și particularităților pacientului.
Procedura poate fi luată în considerare mai ales în cazul persoanelor care au trecut printr-o scădere semnificativă în greutate și au rămas cu un exces cutanat care nu se corectează prin sport sau prin stabilizarea greutății.
În funcție de situație, intervenția poate presupune îndepărtarea pielii în exces și remodelarea țesuturilor subiacente. Dacă sunt prezente și depozite adipoase, chirurgul stabilește dacă sunt necesare proceduri suplimentare și dacă acestea pot fi asociate în condiții adecvate.
Planul operator este individualizat după consultația de chirurgie plastică.
Lifting Brațe sau liposucție?
Cele două proceduri nu trebuie confundate.
Liposucția urmărește în principal reducerea anumitor depozite de grăsime localizată. Liftingul brațelor urmărește în principal corectarea excesului cutanat și remodelarea regiunii.
Dacă o persoană prezintă grăsime localizată, dar pielea are o elasticitate bună, medicul poate analiza dacă o procedură orientată către țesutul adipos este suficientă.
În schimb, atunci când există o cantitate importantă de piele lăsată, simpla reducere a volumului de grăsime nu rezolvă neapărat problema excesului cutanat. În anumite cazuri, reducerea volumului fără gestionarea pielii poate chiar face laxitatea mai evidentă.
Există și pacienți la care sunt prezente ambele probleme. Pentru aceștia, strategia terapeutică trebuie stabilită individual de chirurg.
Cine poate fi candidat pentru un Lifting Brațe?
Nu orice persoană nemulțumită de aspectul brațelor are automat indicație pentru intervenție. Consultația medicală este esențială pentru evaluarea beneficiilor, limitelor și riscurilor.
În general, procedura poate fi discutată în cazul persoanelor care prezintă un exces semnificativ de piele în regiunea brațelor, inclusiv după o scădere importantă în greutate.
Un aspect important este stabilitatea ponderală. Dacă pacientul continuă să slăbească semnificativ, conturul corporal se poate modifica în continuare. Din acest motiv, momentul intervenției trebuie ales împreună cu medicul.
Starea generală de sănătate, istoricul medical, tratamentele urmate, fumatul și eventualele afecțiuni asociate sunt, de asemenea, elemente importante în evaluarea preoperatorie.
Cum se desfășoară consultația înainte de intervenție?
Consultația este etapa în care chirurgul evaluează anatomia brațelor și discută obiectivele pacientului.
Medicul analizează cantitatea și distribuția excesului de piele, calitatea țesuturilor și prezența eventualelor depozite adipoase. Totodată, sunt discutate istoricul medical, variațiile de greutate și intervențiile chirurgicale anterioare.
Pacientul trebuie să primească informații despre modul în care se realizează procedura, localizarea probabilă a cicatricilor, perioada de recuperare și posibilele riscuri.
Este important ca așteptările să fie realiste. Scopul unui Lifting Brațe este îmbunătățirea conturului regiunii prin reducerea excesului cutanat, nu obținerea unei forme identice pentru fiecare pacient.
Ce se întâmplă cu cicatricea după liftingul brațelor?
Cicatricea este unul dintre cele mai importante aspecte care trebuie discutate înaintea unei brahioplastii.
Pentru îndepărtarea unei cantități semnificative de piele este necesară realizarea unei incizii. Lungimea și poziția acesteia depind de amploarea excesului cutanat și de tehnica utilizată.
Chirurgul urmărește poziționarea cicatricii astfel încât să existe un compromis cât mai bun între îndepărtarea țesutului redundant și vizibilitatea acesteia. Totuși, o intervenție de Lifting Brațe nu este o procedură fără cicatrici.
Aspectul cicatricilor se modifică în timp. Procesul de maturare poate dura mai multe luni, iar rezultatul diferă de la o persoană la alta. Genetica, fumatul, expunerea la soare, îngrijirea postoperatorie și particularitățile procesului de vindecare pot influența evoluția lor.
Cum este recuperarea după Lifting Brațe?
Recuperarea diferă în funcție de amploarea intervenției și de caracteristicile fiecărui pacient.
În primele zile pot apărea edem, senzație de tensiune, sensibilitate și disconfort local. Chirurgul oferă instrucțiuni privind îngrijirea zonei operate, activitatea fizică și controalele postoperatorii.
Activitățile care presupun efort important sau solicitarea intensă a brațelor sunt reluate progresiv, numai conform recomandărilor medicale.
Este important ca pacientul să respecte programul de controale și să contacteze echipa medicală dacă apar simptome neobișnuite. Recuperarea nu trebuie grăbită, deoarece vindecarea țesuturilor necesită timp.
De asemenea, rezultatul nu trebuie evaluat exclusiv în primele zile după operație. Edemul postoperator poate influența temporar aspectul brațelor, iar conturul final devine mai ușor de apreciat pe măsură ce vindecarea evoluează.
Ce riscuri poate avea intervenția?
La fel ca orice operație, brahioplastia presupune riscuri și posibile complicații. Acestea trebuie discutate individual cu chirurgul înainte de luarea unei decizii.
Pot exista probleme legate de vindecarea plăgii, sângerare, infecție, acumulări de lichid, modificări temporare sau persistente ale sensibilității, cicatrici cu evoluție nefavorabilă ori asimetrii. Există și riscuri generale asociate intervențiilor chirurgicale și anesteziei.
Prezența unui risc nu înseamnă că respectiva complicație va apărea. Rolul consultației preoperatorii este inclusiv acela de a identifica factorii individuali care pot influența siguranța intervenției.
Când se pot observa rezultatele?
Schimbarea conturului brațelor poate fi observată după intervenție, însă rezultatul evoluează odată cu procesul de vindecare.
În perioada inițială, edemul și modificările normale postoperatorii pot influența aspectul zonei. Pe parcursul următoarelor săptămâni și luni, țesuturile se stabilizează progresiv, iar cicatricile încep procesul de maturare.
Menținerea unei greutăți relativ stabile este importantă și după operație. Fluctuațiile ponderale semnificative pot modifica din nou conturul corporal și pot influența rezultatele obținute.
Ce trebuie să întrebi medicul înainte de un Lifting Brațe?
Decizia de a face o intervenție chirurgicală trebuie luată după o consultație completă. Pacientul poate discuta cu chirurgul despre experiența acestuia cu astfel de proceduri, tehnica recomandată și motivele pentru care aceasta este potrivită situației sale.
De asemenea, este util să întrebe unde va fi poziționată cicatricea, ce presupune recuperarea, când poate reveni la serviciu și la sport și care sunt riscurile specifice cazului său.
Fotografiile cu rezultate obținute în cazuri comparabile pot contribui la înțelegerea posibilităților intervenției, însă trebuie reținut că rezultatele diferă de la un pacient la altul.
Lifting Brațe după slăbire: o decizie care trebuie personalizată
Pielea lăsată de pe brațe este o situație frecvent întâlnită după pierderi importante în greutate. Atunci când elasticitatea pielii a fost afectată semnificativ, alimentația echilibrată și exercițiile fizice pot contribui la menținerea greutății și dezvoltarea musculaturii, dar nu pot elimina întotdeauna excesul cutanat.
Pentru laxitatea redusă pot exista opțiuni nechirurgicale care merită evaluate, în timp ce excesul important de piele poate necesita o abordare chirurgicală.
Lifting Brațe reprezintă una dintre procedurile de remodelare corporală destinate corectării excesului de piele din partea superioară a brațelor. Indicația, tehnica operatorie și momentul potrivit pentru intervenție trebuie însă stabilite individual.
Dacă ai slăbit semnificativ și pielea în exces de la nivelul brațelor continuă să reprezinte o problemă, o consultație de chirurgie plastică poate clarifica ce opțiuni sunt potrivite situației tale și ce rezultate pot fi obținute în condiții realiste și sigure.
Informațiile prezentate au caracter general și nu înlocuiesc consultația, diagnosticul sau recomandările unui medic specialist.
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente
Jake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o schimbare fundamentală în modul în care produsele Dyson livrează nivelurile unice de performanță.
„Ne-am concentrat întotdeauna foarte mult pe ingineria mecanică a unui produs, petrecând zeci de ani perfecționând modul fizic în care funcționează fiecare aparat. Acum am făcut trecerea de la dispozitive pur mecanice la mașini inteligente, care pot vedea, gândi și răspunde. Folosim inteligența artificială, sisteme de viziune și machine learning pentru a permite dispozitivelor să înțeleagă mediul în care funcționează. Abordarea este aceeași, indiferent dacă aparatul funcționează în cavitatea bucală, pe păr sau în locuință.”, a spus Jake Dyson, Chief Engineer, în cadrul evenimentului Dyson Unveiled din Berlin.
Dyson a dezvăluit 12 produse noi construite în jurul acestui nou concept de inteligență, printre care: Dyson CameraJet™, singura periuță de dinți cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană; gama Dyson Robot Nurovi™, care integrează inteligență avansată pentru a oferi o curățenie fără precedent; gama Dyson HushJet™ de purificatoare de aer, cu un design nou care oferă un flux de aer puternic, silențios și inteligent în întreaga locuință; Dyson W1 PencilWash™, reproiectat pentru a oferi un finisaj tip oglindă podelelor, placa de îndreptat Dyson Corrale Coolshine™ cu tehnologie de ultimă generație; Dyson Airsmooth™, cu tehnologie brevetată cu două tipuri de peri, pentru uscarea și netezirea părului și MyDyson™, promisiunea Dyson unică față de clienți.

Dyson CameraJet™ – singura periuță cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană
Dyson CameraJet™ introduce un nou mod de periaj dentar, combinând periajul, curățarea interdentară cu jet de lichid și distribuirea apei de gură într-un singur dispozitiv conectat. CameraJet™ este singura periuță de dinți cu o cameră macro cu obiectiv integrat de 100.000 de pixeli, alimentată de Gap Optical Targeting™, sistemul Dyson de machine learning care identifică în timp real spațiile dintre dinți și declanșează un jet de precizie de apă de gură exact acolo unde este necesar.
Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV – cel mai avansat robot Dyson pentru curățare umedă și uscată, care dezvăluie, identifică și elimină petele invizibile cu ajutorul inteligenței artificiale potențate de UV

Noul Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV integrează un sistem avansat de detectare a petelor bazat pe inteligență artificială, care combină lumina UV, viziunea AI și iluminarea asemănătoare unui laser verde pentru a identifica aproape 200 de tipuri de substanțe și obiecte din locuință, curățând în mod repetat până când petele sunt eliminate. Rola umedă cu autocurățare utilizează un sistem de hidratare în 12 puncte, care aplică în permanență apă proaspătă, încălzită la 70°C, pentru a desprinde și îndepărta simultan petele persistente, în timp ce se autocurăță la fiecare rotație.
Nurovi™ R3 maximizează potențialul de curățare cu ajutorul unei role din microfibră pe toată lățimea aparatului, care se extinde cu 40 mm pentru a curăța până la marginea încăperii, în timp ce un motor de 30.000 Pa oferă o presiune de aspirare cu 65% mai mare, pentru o curățare uscată puternică atât pe podele dure, cât și pe covoare.

Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™
Robotul aspirator Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™ maximizează contactul cu marginile și colțurile pentru o acoperire îmbunătățită. Curățarea în profunzime este îmbunătățită prin utilizarea apei la 75°C, încălzită în stație pentru a contribui la îndepărtarea petelor persistente. Integrează, de asemenea, noul sistem Dyson Twin-capture, care separă particulele fine de resturile mai mari pentru a maximiza eficiența curățării. În plus, senzorul acustic piezo detectează inteligent nivelul de praf și tipul de podea în timp real, ajustând automat puterea de aspirare și comportamentul de curățare.

Dyson R1 Nurovi Dry™ – dezvoltat pentru rezultate superioare de curățare pe podele dure și covoare
Noul aparat Dyson Nurovi R1 Dry™ integrează aceeași tehnologie Twin-capture ca R2, cu o putere de aspirare de 21.000 Pa pentru curățarea în profunzime a podelelor uscate. Nurovi R1™ beneficiază, de asemenea, de un sistem reproiectat de perii laterale, dezvoltat la un unghi precis, cu un conector tip plasă care controlează activ presiunea și direcția periilor. Periile laterale se extind, de asemenea, spre exterior pentru a ajunge mai aproape de pereți și în colțuri, îmbunătățind acoperirea în zonele care sunt, de obicei, omise.
Noul Dyson W1 PencilWash™ – reproiectat pentru un finisaj tip oglindă, cu aceeași comoditate „grab-and-go”, acum cu autocurățare
Noul W1 PencilWash™ a fost reproiectat cu o rolă cu putere mai mare de absorbție și un sistem igienic de gestionare a reziduurilor pentru performanțe îmbunătățite, precum și cu tehnologie de autocurățare în stația de andocare, toate integrate în același design mai ușor și mai subțire, pentru un nivel maxim de confort în utilizare.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde + UV
Cel mai mare model din gamă și cel mai puternic purificator, Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde/Ioniser + UV, este conceput pentru cei care doresc să curețe rapid mai multe încăperi, fără compromisuri. În centrul aparatului se află un compresor cu presiune scăzută și debit ridicat, care funcționează împreună cu un sistem de filtrare în trei etape ce captează particulele și gazele și distruge formaldehida, captând 99,999% dintre poluanții de până la 0,01 microni.
Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV
Conceput ca un purificator de format mediu, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV oferă o purificare puternică într-un format mai compact, fiind ideal pentru cei care doresc să curețe rapid spații mari, fără a trece la un sistem de dimensiuni complete. Noile aparate oferă o purificare de până la 3 ori mai puternică în comparație cu predecesoarele lor, distribuind aerul curat la distanță în încăpere pentru o purificare îmbunătățită a întregului spațiu.
Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+
Conceput ca cel mai puternic purificator 3-în-1 Dyson, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+ combină purificarea, încălzirea și răcirea într-un singur produs, conceput pentru a oferi confort pe tot parcursul anului. Ideal pentru spațiile în care confortul termic și controlul calității aerului trebuie să funcționeze împreună, aparatul utilizează proiecția aerului HushJet™ pentru a furniza un flux de aer puternic, care poate fi atât încălzit, cât și răcit, pentru un confort maxim în locuință.

Corrale CoolShine™ – tehnologie de îndreptare de ultimă generație
Placa de îndreptat Corrale CoolShine™ reprezintă o inovație în stylingul cu plăci încălzite, redefinind modul în care părul este îndreptat, modelat și finisat. Dezvoltată cu un control precis al temperaturii, plăci flexibile și răcire activă, este concepută pentru a permite mai puține treceri pe șuvițe și un control al coafării la un nivel superior. Bazându-se pe expertiza extinsă a Dyson în ingineria termică avansată, inclusiv pe principiile conductelor termice utilizate în tehnologii precum lumina Dyson Solarcycle, Corrale CoolShine™ folosește conducte care extrag căldura în interiorul accesoriului de răcire pentru a transfera excesul de căldură departe de păr în timpul coafării.
În centrul Corrale CoolShine™ se află primul accesoriu de răcire Dyson de acest tip, dezvoltat cu conducte care extrag căldura și care conțin o cantitate de apă controlată cu precizie. Pe măsură ce căldura este aplicată în timpul coafării, conductele care extrag căldura îndepărtează excesul de căldură din păr, răcindu-l pe măsură ce este coafat și contribuind la reducerea expunerii reziduale la căldură.
Prin îndepărtarea excesului de căldură din păr în timpul coafării, Corrale CoolShine™ contribuie la reducerea expunerii la căldură, oferind în același timp păr drept, lucios și neted și cu până la 29% mai puține deteriorări cauzate de căldură. Părul rămâne mai rece la atingere, moale și strălucitor, cu până la 154% mai multă strălucire comparativ cu părul netratat.
Dyson Airsmooth™ – uscare mai rapidă, styling controlat și un păr mai sănătos
Dyson Airsmooth™ este prima perie cu aer cald dedicată Dyson, concepută pentru a simplifica rutinele de styling de zi cu zi fără a face compromisuri în ceea ce privește rezultatele.Combinând tehnologia Dyson de pionierat în materie de flux de aer cu noile tehnologii PivotFlex™ și Anti-snag bristle, aceasta este concepută pentru a usca și netezi părul cu ușurință, contribuind la crearea unei coafuri naturale, atent finisate, pentru toate tipurile de păr, de la drept și ondulat până la creț.
Perii Anti-snag utilizează o structură unică, tip buclă, care se pliază pentru a elibera cu ușurință șuvițele, reducând agățarea și îmbunătățind confortul scalpului în timpul coafării. Perii PivotFlex™ utilizează un design cu bază deschisă pentru a difuza și controla fluxul de aer de înaltă presiune, minimizând electrizarea părului. Flexându-se cu până la 90 de grade, profilul conic ajută părul să se înfășoare și să se desprindă ușor, creând tensiune fără încâlcire. Susținut de un control inteligent al căldurii care măsoară temperatura de 100 de ori pe secundă, Dyson Airsmooth™ contribuie la o experiență de styling controlată și confortabilă, protejând în timp integritatea tiparelor naturale ale buclelor și a texturilor părului.

Arts Culture and Entertainment, Celebrities, Dyson – Brand-name, Electrical Equipment, Internationale Funkausstellung Berlin, Tradeshow, Launch Event
BERLIN, GERMANY – AUGUST 03: Jake Dyson during Dyson Unveiled event at Bolle Festsaele on August 03, 2026 in Berlin, Germany. (Photo by Gerald Matzka/Getty Images for Dyson)
Jake Dyson Approved Unveiled Press Release Hero Image
Never Without Your Dyson – reinventarea experienței de servicii pentru clienți
Simplificarea vieții de zi cu zi a utilizatorilor de produse Dyson se află în centrul fiecărei tehnologii dezvoltate de Dyson. Ca parte a noii promisiuni globale Dyson privind serviciile pentru clienți, „Never Without Your Dyson”, platforma MyDyson™, consolidează experiența utilizatorilor prin servicii de mentenanță predictivă și asistență premium.
O parte din principalele servicii sunt Dyson Concierge – o experiență personalizată de onboarding, concepută pentru a-i ajuta pe utilizatori să profite la maximum de tehnologia lor încă din momentul în care aceasta ajunge la ei; Dyson Demo – Service-In-Store, extinderea capacităților de service disponibile în magazinele Dyson, disponibilă în anumite Dyson Stores și Service Centres, unde utilizatorii pot primi asistență tehnică, servicii de diagnosticare și reparații direct din partea Dyson Experts instruiți; Loan Promise – ca parte a angajamentului Never Without Your Dyson, în cazul în care o reparație nu poate fi finalizată imediat, clienților li se va oferi gratuit un aparat de împrumut pe care să îl utilizeze în perioada în care aparatul lor se află în service; Dyson Total Restore – serviciul de mentenanță emblematic Dyson, conceput pentru a contribui la prelungirea duratei de viață a aparatului și la optimizarea performanței acestuia, inclusiv printr-o evaluare completă a stării aparatului.
De la onboarding-ul personalizat prin Dyson Concierge și suportul oferit de experți prin aplicația MyDyson™, până la reparațiile în magazine, Loan Promise sau serviciul de mentenanță Dyson Total Restore, MyDyson™ asigură o experiență de utilizare simplă, personală și inconfundabilă marca Dyson.
-
Uncategorizedacum o săptămânăCostul real pe oră al unui utilaj: cum îl calculezi înainte să dai un preț
-
Uncategorizedacum 2 zileDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedacum o săptămânăZyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului
-
Uncategorizedacum o săptămânăPhilips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa
-
Uncategorizedacum o săptămânăCompanii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video
-
Uncategorizedacum o săptămână5,3 miliarde de imagini în fiecare zi, la nivel global: seria HONOR 600 simplifică editarea foto cu ajutorul AI
-
Uncategorizedacum 6 zileCum îți faci un buget anual de cadouri, ca să nu mai cumperi niciodată pe fugă
-
Uncategorizedacum o săptămână1 din 5 companii din UE folosește deja inteligența artificială: HONOR Magic V6 aduce productivitatea într-un format pliabil

